Azokon a területeken, ahol a motoroknak változó sebességgel kell működniük, frekvenciaváltók kulcsszerepet játszanak a villanymotorok működtetésében. A frekvenciaváltó (Variable Frequency Drive, VFD) lehetővé teszi a motorok fordulatszámának szabályozását. Ezzel a villanymotorok rugalmasabban és költséghatékonyabban üzemeltethetők. Az, hogy bizonyos munkafolyamatokhoz és berendezésekhez pontosan milyen parméterekkel rendelkező villanymotor szükséges, mindenképpen szakértelmet igényel, kérjük ki a forgalmazó cég tanácsát. Ez a cikk most arról szól, hogy általánosságban miért és mikor jó, ha frekvenciaváltót is beépítünk a rendszerbe.
A fordulatszám szabályozása a frekvenciaváltók segítségével lehetséges. Ezzel a motorok sebessége pontosan beállítható az aktuális igények, vagy a munka intenzitása szerint. Így az energiafelhasználás optimalizálható, mivel a fordulatszám változtatásával a motor csak annyi energiát használ, amennyire éppen szükség van. Akár 30-50%-kal is növelhető egy frekvenciaváltóval ellátott rendszerben az energiahatékonyság, ami igen-igen jelentős megtakarítást jelent a vállalatoknak (és a környezetnek).
A frekvenciaváltókkal az esetlegesen túlméretezett motorok működését is optimalizálni lehet. A túlméretezett motor telepítése néha szándékos, azért teszik ezt, hogy kezelni tudják a csúcsterheléseket. De a viszonylag ritka csúcsterhelésen kívül ezek a motorok a legtöbb idő alatt alacsonyabb terhelésen működnek. Itt jön a képbe a frekvenciaváltó, ami lehetővé teszi, hogy a motorok fordulatszáma mindig a valós terheléshez igazodjon. Ez kíméli a motort, vagyis meghosszabbítja az élettartamát.
Ez utóbbit egy másik módon is el tudja érni a frekvenciaváltó. Ugyanis lágy, fokozatos indítást és leállítást tesz lehetővé, ami jelentősen csökkenti a motorra nehezedő mechanikai igénybevételt, sőt a csatlakoztatott berendezésnél is ugyanezt éri el. Az olyan rendszereknél, amelyek gyakran megindulnak és leállnak, óriási védelmet jelent a puha indítás, mert csökkenti a terhelést és a kopást, így az egész berendezés működését, élettartamát meghosszabbítja. Szivattyúk, szállítószalagok és ventilátorok esetében például kifejezetten gyakori a váltakozó terhelés és a ki-be kapcsolás, lifteknél szintén.
Az ipari rendszerek automatizálásának köszönhetően a szenzorok adatainak feldolgozásával ma már lehetséges a működés automatikus optimalizálása, így a fenti előnyök mindegyike kiaknázható a frekvenciaváltók használatával.