Hogyan óvjuk meg a kerítést az időjárás viszontagságaitól?

A kerítés állandóan ki van téve az időjárás viszontagságainak, hiszen kültéren és többnyire nyílt terepen van. A hosszú élettartamának és az esztétikai állapotának megőrzése érdekében ezért akkor tudjuk a legtöbbet tenni, ha eleve megfelelő minőségű kerítés vásárlása és telepítése mellett döntünk. Természetesen van létjogosultsága a karbantartásnak és az állagmegóvásnak is, de hosszú távon nagy valószínűséggel jobban járunk, ha egy tartós és jó minőségű típus mellett döntünk.

Az első szempont a megfelelő alapanyag kiválasztása. A leggyakoribb anyagok a fa, a fém és a beton, és ezek közül mindegyiknek megvannak az előnyei és hátrányai az időjárási hatásokat nézve. A fa a természetessége miatt közkedvelt, ebben valóban utánozhatatlan. Azonban rendkívül érzékeny az esőre, a hóra, az erős napsugárzásra és hőingadozásra is. A megfelelően kezelt fa hosszabb élettartamú, de időről időre újrafestést, felületkezelést igényel. A fémkerítések tartósabbak, de hajlamosak a rozsdásodásra, ezért itt megfelelő korrózióvédelem szükséges. A prémium fémkerítések vagy gondosan felületkezelt, ezért nem rozsdásodó acélból, vagy alumíniumból készülnek. Ezek nem igényelnek karbantartást, sem utólagos felületkezelést, mégis tartósak, sokáig megőrzik az eredeti színüket, szépségüket. A betonkerítés a legellenállóbb, azonban a legkevésbé esztétikus, és meglehetősen drága megoldás.

A felületkezelést tekintve a faanyag esetében elengedhetetlen az impregnálás, ami meggátolja a nedvesség beszivárgását és a gombásodást, penészesedést. Erre olajokat, lakkokat és speciális faápoló szereket lehet használni. Emellett a festés is védőréteget képez, amellett, hogy a kívánt színt is elérhetjük vele. A fémkerítéseknél a horganyzott és porszórt bevonatú acél a legtartósabb. A horganyzás önmagában véd a korróziótól, a porfestés pedig egy további védőréteget jelent. Az ilyen kerítések, akár egyszerűbb felépítésű 2D vagy 3D táblás típusok, akár komolyabb, prémium táblás típusok, gyakorlatilag karbantartás nélkül tartósak és esztétikusak maradnak évtizedekig.

Ha egyszerű, kézzel festett felületről van szó, azt időnként újra kell festeni, hogy megelőzzük a rozsdásodást, majdnem úgy, mint a fából készült kerítésnél. Figyelni kell a rozsdásodás első jeleire, és szükség esetén rozsdaátalakítóval, alapozóval, majd újrafestéssel kell kezelni a problémás részeket. A telepítés minősége szintén meghatározó tényező. Ha az oszlopok nincsenek elég stabilan rögzítve, vagy az egész kerítésnek nincs kellően stabil alapja, akkor az időjárás sokkal gyorsabban károsíthatja. Az oszlopok betonozását és a kerítés alapozását ezért szintén nem érdemes elnagyolni.