Egy stabil és tartós kerítés alapja mindig a megfelelően kiválasztott oszlop, és ez különösen igaz, ha a választás egy fém kerítésoszlop. Legyen szó drótkerítésről, lemezpanelről vagy akár dekoratív kovácsoltvas elemekről, a kerítés élettartamát és stabilitását nagyban meghatározza, milyen alapra kerülnek az oszlopok.
Az első lépés a megfelelő típus kiválasztása. A fém kerítésoszlop lehet szögletes vagy kör keresztmetszetű, horganyzott, porszórt vagy akár színre festett. Az időjárás- és korrózióállóság kulcsfontosságú szempont, különösen akkor, ha hosszú távra tervezünk és nem szeretnénk pár év múlva újra cserélni az oszlopokat. Az oszlopok telepítésének módja is meghatározza a tartósságot. A legelterjedtebb megoldás a betonozás: ilyenkor az oszlopot legalább 60–80 cm mély gödörbe helyezik, majd betonnal rögzítik. Ez stabil tartást biztosít, még nagyobb szél vagy talajmozgás esetén is. Vannak azonban modern, talajcsavaros megoldások is, amelyek gyorsabban telepíthetők és szükség esetén bontás nélkül is cserélhetők.
Fontos figyelembe venni a talaj típusát is. Puha, laza talajnál mélyebb alapozásra van szükség, míg kötöttebb föld esetén elég lehet egy alacsonyabb betonágy is. Akárhogy is döntünk, a fém kerítésoszlop csak akkor tölti be tartó funkcióját maradéktalanul, ha az alapozása is megfelelő. A kerítés tartóssága és esztétikája nagyban múlik a megfelelő fém kerítésoszlop kiválasztásán és szakszerű telepítésén. Ha ezeket a lépéseket átgondoltan végezzük el, hosszú éveken át nem lesz gondunk a kerítés szerkezetével.