A polietilén napjaink egyik legelterjedtebb és legsokoldalúbban felhasználható műanyag alapanyaga, ami számos iparágban és hétköznapi alkalmazásban bizonyítottan megbízható, időtálló megoldás. Kémiai szerkezetének köszönhetően rendkívül stabil, könnyű, jól alakítható és ellenáll a legtöbb vegyi anyagnak, így a gyártástól az építőiparon át egészen a csomagolástechnológiáig kiemelt szerepet tölt be. Az anyag típusa és sűrűsége alapján megkülönböztetünk különféle változatokat, mint a nagy sűrűségű (HDPE), a kis sűrűségű (LDPE) és a lineáris kis sűrűségű (LLDPE) polietilén. Ezek mind eltérő tulajdonságúak, így más-más célokra alkalmazhatók.
Általánosságban elmondható, hogy kiváló ütésállósággal, alacsony vízfelvételi képességgel, jó csúszási tulajdonságokkal és magas vegyszerállósággal rendelkezik. Nem rozsdásodik, nem korrodál, nem lép reakcióba agresszív anyagokkal, ami rendkívül előnyös ipari környezetben, élelmiszeriparban vagy akár mezőgazdasági felhasználás esetén. Egyik meghatározó jellemzője, hogy rugalmas és tartós marad alacsony hőmérsékleten is, így kültéren, fagypont alatt is használható. Könnyen hegeszthető és ragasztható, ami lehetővé teszi az egyszerű és gyors helyszíni szerelést vagy javítást is.
Az építőiparban különféle formákban jelenhet meg: fóliák, vízszigetelő rétegek, kábelvédő csövek, valamint alátétlemezek formájában. A kiváló szigetelő tulajdonságai miatt gyakran alkalmazzák padlófűtés rendszerekhez alátétfóliaként, illetve pára- és nedvességzáró rétegként tetőszerkezetekben vagy falburkolatok mögött. A nagy sűrűségű változat (HDPE) kimagasló mechanikai szilárdsággal bír, így kiváló választás víztartályok, szennyvízcsövek, ipari konténerek, illetve akár gépalkatrészek gyártására is.
A csomagolóiparban szintén kiemelkedő szerepe van. Az LDPE-ből készült vékony, hajlékony fóliák ideálisak termékek csomagolására, védőborításként, de megtalálhatók szemeteszsákok, tasakok, stretch fóliák formájában is. Mivel az anyag könnyű és újrahasznosítható, gazdaságos és fenntartható megoldás a logisztikai lánc különböző pontjain.
A polietilén speciális változatai, például az UV-álló adalékkal ellátott típusok, hosszú távon is ellenállnak a napfény káros hatásainak, így kiválóan alkalmazhatók kültéri burkolatok, medencefóliák vagy mezőgazdasági takarófóliák formájában. Az élelmiszeriparban, ahol elsődleges szempont a higiénia és az anyag semlegessége, szintén előszeretettel alkalmazzák tárolók, vezetékek és feldolgozó berendezések gyártásához. Fontos kiemelni, hogy érintkezhet élelmiszerrel, nem oldódik ki belőle káros anyag, és könnyen tisztán tartható.
A közlekedési infrastruktúrában is találkozhatunk polietilén elemekkel: kábelvédő csövek, útburkolati alátétek, hangelnyelő panelek és útépítési fóliák formájában is használják, mivel jól viseli a terhelést, a nedvességet és a hőmérsékleti ingadozásokat. Kiválóan ellenáll a mikroorganizmusoknak, nem penészedik, nem rohad, így hosszú élettartamú megoldás akár nehéz környezeti körülmények között is.
A polietilén tehát olyan megbízható, jól megmunkálható és tartós műanyag, amit rendkívül sokrétűen lehet használni – az ipari gépalkatrészektől a háztartási fóliákon át egészen a modern épületszigetelési rendszerekig. Rugalmassága, ellenállósága, könnyű súlya és újrahasznosíthatósága miatt a korszerű építőipari és ipari megoldások alapvető anyagává vált, amely hozzájárul a hatékony, fenntartható és gazdaságos kivitelezések megvalósításához.