Polikarbonát vagy plexi? Melyiket válasszuk?

A polikarbonát és a plexi (PMMA, azaz polimetil-metakrilát) egyaránt népszerű műanyag lemezanyagok, de az egymástól eltérő tulajdonságaik miatt más-más felhasználási területekre alkalmasak.

A polikarbonát

Tartósság tekintetében azon kívül, hogy ütésálló, jóval erősebb, mint az üveg, és jól ellenáll a hőmérséklet-ingadozásoknak is. Ahol erős mechanikai terhelés és időjárási hatások érik, ezt érdemes alkalmazni.

Megjelenésre nézve a polikarbonát jó fényáteresztő képességű, de kissé kevésbé átlátszó, mint a plexi. Az UV-sugárzásnak ellenálló bevonattal is ellátható, így hosszabb ideig megőrzi a megjelenését. Az anyag rugalmas, ami előny az íves és formázott szerkezeteknél, de nem olyan elegáns, mint a plexi.

Általában drágább, mint a plexi, köszönhetően az erősebb fizikai tulajdonságainak, mint például az ütés-és hőállóság. Az ára azonban hosszú távon megtérülhet, főleg ott, ahol extrém tartósságra van szükség.

Alkalmazásra nézve, ahol tartósság és ütésállóság szükséges, például előtetők, biztonsági üvegek, üvegházak vagy védőburkolatok esetén jó választás. Kiváló építési anyag, és jól használható mechanikai védelemre.

A plexi

Tartósságot nézve kevésbé ütésálló, de kemény felülete miatt ellenáll a karcolásoknak. Ugyanakkor törékenyebb lehet, különösen, ha nagy erőhatás éri. Inkább beltéri használatra alkalmas, ahol nincs szükség kiemelkedő mechanikai ellenállásra.

Küllemre megnyerőbb a plexi, kiváló optikai tisztaságú, így sokkal átlátszóbb, mint a polikarbonát. Fényes felülete és kristálytiszta megjelenése miatt ideális dekorációs és design célokra. Az átlátszó plexi ára alacsonyabb, dekorációs és beltéri alkalmazásoknál gyakran választják ezt az alacsonyabb költségek miatt.

Kiválóan alkalmas reklámtáblák, világító dobozok, kirakatok, bútorlapok és dizájnelemek készítésére. Könnyű megmunkálhatósága és tiszta felülete miatt művészeti és lakberendezési célokra is előszeretettel használják.

Általánosságban tehát elmondható, hogy a polikarbonát ellenállóbb, és inkább kültéren alkalmazzák, a plexinek pedig a külcsín az erénye, ezért beltéren és dizájn célokra alkalmas. A kétféle anyagról további gyakorlati kérdésekre találhat válaszokat a forgalmazó oldalán.